srijeda, 11. svibnja 2016.

DIJETA I FITNES

Dijete – Izbor najboljih dijeta

Za bolju koncentraciju, prevenciju nekih vrsta raka, pomaže u borbi protiv depresije te donosi dobro raspoloženje!
Change Your Life for Life Not Only for This Summer’s Bikini Look

Zdrava i uravnotežena ishrana

Dijeta je bogata hranjivim tvarima za naš organizam i eliminiše suvišno masno tkivo.

Što jesti, a što izbjegavati?

  • losos, tuna, skuša, haringa (riba bogata masnoćama odlična je osnova dijete jer sadrži masne kiseline koje su potrebne našem organizmu)
  • grašak, grah, orašasti plodovi (izvor biljnih proteina), mnogo povrća i voća svakoga dana (najbolje je zeleno lisnato povrće, a voće ono koje sadrži malo šećera)
  • ekstra djevičansko maslinovo ulje, ulje uljane repice ili laneno ulje (vrijedne masnoće koje ne treba koristiti za prženje)
  • kukuruzno, suncokretovo i sojino ulje (masnoće koje bi trebali izbjegavati)
  • malomasni mliječni proizvodi (ovo je preporučena vrsta proteina)
  • nemasno meso, npr. pureća prsa, bez kože – odličan su način da se izbjegnu zasićene masne kiseline
  • ne preporučuju se prženi proizvodi
  • margarin se nikako ne preporučuje
  • kolači, keksi, čips, čokoladni prutići i grickalice su strogo zabranjeni

Odlično za depresiju i podizanje raspoloženja:

Osnova ove dijete su svježe voće i povrće i nezasićene masne kiseline.  Dijeta je namjenjena za one koji su pod pritiskom zbog naporne dnevne rutine…
Kao primjer uravnotežene zdrave ishrane vidimo iskustvo Eskima: jedu bobice, sušeno voće i piju čaj, time opskrbljuju svoja tijela mnogim vitaminima, mineralima, antioksidantima, vlaknima i salicitatima, koji su značajni pri smanjenoj otpornosti organizma i kada počnu hladnije temperature.
Bitan sastojak ove dijete su ulja iz prvog prešanja (npr. maslinovo ulje, ulje uljene repice), koja su bogata vrijednim omega 3 kiselinama i antioksidantima. Uz sve spomenuto, tijelu još trebaju i ugljikohidrati (kruh od cjelovitog zrna žitarica i raženi kruh), a hranu sa šećerima treba eliminisati iz jelovnika.

Primjer jelovnika

Doručak:
Tri šnite raženog kruha, pašteta od skuše, salata od paradajza i krastavca s maslinovim uljem, čaj
Ručak:
Pureća prsa pripremljena na pari, kuhane klice graha, krumpir kuhan u kori, limunada bez šećera
Večera:
Dva integralna peciva, 3 šnite malomasne šunke, voćna salata, čaj



Fitness


Fitness je posljednjih desetljeća postao način života milijuna ljudi.
General fitness training works towards broad goals of overall health like reduce body fat etc.
Svatko želi imati lijepo oblikovano tijelo i dobro zdravlje. Uz pomoć fitness vježbi naš san se pretvara u stvarnost, ali za to je potrebno uložiti naše vrijeme i trud. Dok sjedimo za stolom ništa se ne događa, ali ako ustanemo i pođemo do najbližeg fitness kluba ili teretane, počinje promjena…

Teško je definirati pojam “fitness”

Možemo reči da je to “tjelovježba” ili pak “dobra forma”. Radi se o načinu življenja koji kombinira zdravu prehranu i fizičku aktivnost. Metode razvijene od strane profesionalnih sportaša, sada se koriste u fitness klubovima. Fitness se može nazvati trening koji se sastoji od aerobnih vježbi i vježbi s utezima, a prati ga odgovarajuća prehrana.

Što je fitness trening?

  • Započinje se i završava s aerobnim vježbama. To može biti vježbanje na sobnom biciklu ili pokretnoj traci. Ovo nam pomaže u uklanjanju masnog tkiva.
  • Trening snage. Ispravan set vježbi prilagođen Vašim potrebama. Uz pomoć Vašeg instruktora biti ćete u mogućnosti raditi na određenim miđićima kako bi ih razvili ili učvrstili.
  • Dijeta namjenjena očuvanju željene težine.
Možete postići brze rezultate ako imate individualne treninge koji su usmjereni na Vaše specifične potrebe (mršavljenje, oblikovanje Vašeg tijela, body building).



Kako izgubiti na težini bez truda i previše žrtvovanja


Kako izgubiti težinu bez truda? Obratite pažnju na ono što je na vašem tanjiru. Vrlo često razlog težine je u hemijskoj neravnoteži tijela. Kako bi vratili ravnotežu,dovoljno je jesti istu hranu kao i obično, ali u različitim omjerima.
Jeste li stalno umorni, nedostaje vam energije i štaviše, vidite da je vaš trbuh sve veći? Osim toga, sve dijete koje ste pokušali čine se nedjelotvornim? Pokušajte da bliže pogledate na ono što se obično nalazi na vašem tanjuru. Jedan od razloga za neprimjeren metabolizam i prekomjernu tjelesnu težinu može biti višak kiseline. Neke namirnice koje jedete redovno, npr. meso , jaja, naresci , masti, sirevi i poslastice mogu imati kiseli utjecaj na tijelo, a to će na kraju dovesti do usporavanja metabolizma , povećati tjelesnu masu i učiniti da se osjećate još gore.
  • Hrana s alkalizirajućem utjecajem, treba se sastojati u3/4 obroka od povrća (osim graška i soje) , voća (osim brusnica i borovnica) , te mliječnih proizvoda.
  • Hrana s kiselinskim utjecajem, treba se sastojati u 1/4 obroka od od svih vrsta mesa, ribe, narezaka, masti, sireva, jaja (pogotovo žumanjaka), šećera i poslastica, riže, tjestenina, zobenih pahuljica, muslija, pšenice, cijelozrnastog hljeba i oraha.

Zeleni frape – oslobađa od toksina i dodaje energiju

Pomiješajte šolju prirodnog jogurta, svježi krastavac, ½ češnja bijelog luka, ½ lista svježe metvice. Zatim dodajte prstohvat bibera i soli na okus. Pijte ga nakon ohlađivanja u frižideru.
U svakom obroku, vaš tanjir treba sadržavati ¾ alkalne hrane (uglavnom povrće i voće) i ¼ hrane koja tvori kiselinu (meso, masti) – to će vam pomoći da povrate hemijsku ravnotežu u vašem tijelu i izgubite čak i do 4 kilograma u 7 dana.
Tokom vaše dijete, pijte najmanje 8 čaša tekućine , možete piti svježe povrće i voćne sokove , biljne čajeve, mineralnu vodu (nisko mineralnu i mirnu, jer gazirana voda sadrži ugljični dioksid koji tvori kiselinu).

Primjer jelovnika

Doručak – zdjela jogurta (kefir ili mlijeko) sa 3 kašike muslija i ½ šolje voćnog miksa, kašika meda, svježi soka od narandže
  • Oko 11.00 – pasta: ½ konzerve tune u salamuri pomiješane sa 2 kašike graška, začinjena sa začinskim biljem, crvena paprika, paradajz , šolja zelenog čaja
  • Ručak – 2 palačinke s nadjevom od povrća (3 kašike špinata sjeckanog, ½ od svakog sljedećeg: avokado , krastavac , paradajz , mala tikvica , 5 rozeta brokule i 15 g tofua), voda sa sokom od polovice limuna ili zeleni frape
  • Užina – zdjela svježe narezanog povrća: mrkva, krastavac, paprika, ½ šolje jogurta sa biljem, 15 g kuhanih pilećih prsa , zeleni frape
  • Večera – 10 g bakalara (ili pastrmke) sa začinima (npr. paprika, bijeli luk) , sirovo povrće (salata , ½ svakog: paprika , krastavac, paradajz, rotkvice 3) i kuhano povrće ( par rozeta brokule i karfiola, mrkve, i cvekla isječena na tanke trake), kašika graška, sve začinjeno s biljem, kašika soka od limuna i masline, biljni čaj

Nema komentara:

Objavi komentar