četvrtak, 12. svibnja 2016.

Šparoga i mahune

ŠPAROGA

Postoji divlja i uzgojena šparoga. Ljubičaste, zelene i bijele šparoge su trajnice koje se uzgajaju zbog svojih jestivih mladih stabljika. Asparagus Vegetables contain antioxidants preventing premature aging.
Asparagus Vegetables contain antioxidants preventing premature aging.

 100 g šparoga – 23 kcal
Sadrži: bogatstvo vitamina A i C, vrijedne mikroelemente kao što su željezo, zink i kalij, te također velike količine vlakana.
 Budimo mladi Zelena šparoga je poznata po velikoj količini antikosidanata koje posjeduje, a oni sprječavaju prijevremeno starenje – iz tog razloga ovo je omiljena hrana holivudskih ljepotica. Šparoga je lako probavljivo, nisko kalorično povrće. Sadrži folnu kiselinu korisnu u sprječavanju urođenih nedostataka, srčanih bolesti i umora.



 Misija: pročišćavanje

Šparoga je prirodni diuretik, što je korisno u liječenju bakterijskih infekcija i upala urinarnog trakta. Također je korisno kod problema nakupljanja tekućine u tijelu.
 Šparoge dolaze na stolove…
 Do današnjeg dana, jela sa šparogama povezivala su se s ekskluzivom i luksuzom. Nalazimo ih ne samo u mediteranskoj kuhinji, već također i u sjeveroeuropskoj, azijskoj i američkoj. Šparoge se jedu kuhane, tople ili hladne. Asparagus Vegetables helps in treating bacterial infections and inflammation of urinary tract. „

Trobojnost

 Kupujemo zelene, svijetloljubičaste i bijele šparoge. Sve je to zapravo ista sorta, ali uzgojena pod različitim svjetlosnim uvjetima.
 Zelene šparoge rastu na punom sunčevom svjetlu, za bijele se izdanak u fazi rasta pokriva zemljom i zaštićuje od djelovanja sunca, a ljubičastima je dozvoljeno samo malo provirivati iz zemlje.Bogatstvo okusa Šparoge potječu iz Mediteranskog bazena. Drevni Egipćani i Grci jeli su divlje šparoge, a uzgoj šparoga su započeli Rimljani. Šparoga se smatrala afrodizijakom i ljekovitom biljkom. Kasnije je pala u zaborav da bi se ponovno počela uvelike uzgajati u vrijeme renesanse. Šparoge su omiljele Luju XIV. Sve do 19. stoljeća, šparoge su se mogle pronaći samo na stolovima bogatih.



MAHUNE

Žute i zelene mahune blisko su povezane - njihov okus te sastav minerala, vitamina i ostalih nutrijenata veoma su slični, a podjednako su važne za zdravlje i ljepotu. String Beans reduces risk of heart attack 100 g mahuna - 24 kcal Mahune sadrže folnu kiselinu, minerale, vlakna, cink, kalij, pro-vitamin A, vitamine C i E.

 Jedinstvena vrsta

 Štoviše, način pripreme razlikuje se od drugih sorti mahunarki. Mahune se pripremaju cijele za razliku od graha i graška, zrnatih mahunarki od kojih se u prehrani koriste samo sjemenke.

 Zračite ljepotom

Mahune sadrže znatne količine vitamina C, pro-vitamina A, vitamine B skupine, vitamin E, folnu kiselinu, minerale i dijetalna vlakna. Vitamini C, A i E te cink sadržan u mahunama efikasno se bore protiv slobodnih radikala i daju koži zdravlje i mladolik izgled.

 Zdravlje za srce 

Kombinacija vlakana, folne kiseline, magnezija i kalija u mahunama umanjuju rizik od srčanog udara.
String beans give our skin healthy and youthful look 
Mlade i ukusne mahune     

 U počecima su se u prehrani koristile isključivo sjemenke mahuna. Uživati u mladim plodovima mahuna prvi su počeli Talijani u 17. stoljeću. Ubirali su samo mlade plodove, nadzirući vrt svaka 24 sata kako mahune ne bi previše dozrjele. S vremenom su vrtlari razvili novu sortu s ukusnim sjemenkama, nazvanu francuski grah. String beans give our skin healthy and youthful look

Mahuna od maslaca

Žute mahune u Francuskoj su nazvane mahunama od maslaca, vjerojatno zbog svoje boje i činjenice da se tope u ustima. Žute i zelene mahune uzgajaju se zbog svojih jestivih mladih plodova i čine važni element dijetalne prehrane. Nisu toliko bogate proteinima poput ostalih sorti mahunarki, ali zato sadrže veće količine vitamina. Zbog količine vlakana koje sadrže niskokalorične su i lako probavljive. Ukoliko mahune uvrstimo u svoj dnevni jelovnik, možemo očekivati da će naša figura postati slična njima.

Nema komentara:

Objavi komentar